Аналіз внесків окремих секторів міського господарства у кількість викидів парникових газів у атмосферу

 

У наших з вами будинках споживається енергоресурсів і, відповідно, викидається в атмосферу парникових газів більше ніж в інших секторах міського господарства. Тому активно впроваджувати енергоефективні заходи  потрібно саме в житловому фонді.

З погляду зменшення енергоспоживання в житлі, найбільш перспективним заходом є утеплення зовнішніх стін будинку. Вони мають найбільшу площу поверхні, тому і втрачають багато тепла.

Таким чином, на питання "Чи варто утеплюватись?", можна дати на 100% ствердну відповідь. Але робити це треба грамотно, і ми допоможемо нашим читачам розібратися у тонкощах цієї важливої справи.

Основні вимоги до теплозахисних характеристик зовнішніх стін викладені у державних будівельних нормах (ДБН). Досягнення зазначених у ДБН показників теплозахисту залежить від кількох чинників, зокрема: типу теплоізоляційного матеріалу, його товщини, якості виконання робіт тощо. Передбачена ДБН товщина теплоізоляції залежить від температурної зони, до якої належить  ваше місто (таких зон усього дві). Друга  температурна зона охоплює АРК Крим, Запорізьку, Херсонську, Миколаївську, Одеську та Закарпатську області. Всі інші належать до першої температурної зони. 

 

Заходи із підвищення теплозахисту зовнішніх стін можна впроваджувати з використанням різних теплоізоляційних матеріалів, зокрема: рулонів та плит із мінеральної (кам’яної, базальтової) вати, пінополістиролу і екструдованого пінополістиролу, пінополіуретану, піноізолу, ековати, скловати, піноскла, тощо.

Ці теплоізоляційні матеріали мають схожі теплозахисні характеристики, але мінеральна вата вигідно відрізняється від решти теплоізоляційних матеріалів низкою властивостей.

Серед небагатьох недоліків мінеральної вати є досить велика вага і вартість. 1 м² мінеральної вати для фасадного утеплення коштує 200–300 грн. Загальна вартість робіт із урахуванням вартості матеріалів – близько 550–650 грн/м² зовнішньої стіни.

Досить популярним матеріалом у практиці утеплення зовнішніх стін (особливо окремих квартир багатоповерхівок та будинків індивідуальної забудови), є  пінополістирол марок П-25–П-35. Матеріал є дешевшим порівняно з мінеральною ватою, дуже легким,  що спрощує виконання робіт з утеплення на великій висоті. Проте він має низку недоліків: утеплені пінополістиролом стіни погано "дихають", недостатньо захищають від вуличного шуму, мають менший термін експлуатації, пожежонебезпечні.  Тому використання пінополістиролу в будівлях дошкільних і навчальних закладів, закладів охорони здоров’я заборонено вимогами ДБН.

 

УВАГА! У багатоповерхових будинках використання пінополістиролу повинно супроводжуватись обрамленням віконних та дверних прорізів мінеральною ватою або іншим негорючим матеріалом, а через кожні три поверхи мають влаштовуватись суцільні пояси з негорючих теплоізоляційних матеріалів.

В індивідуальних малоповерхових будинках у разі використання пінополістиролу несучі конструкції даху мають бути виконані із негорючих матеріалів (як правило, вони виконані з дерева), або повинно бути виконано обрамлення прикарнізної зони стіни негорючим теплоізоляційним матеріалом. 

Не допускається заміна пінополістиролу марок П-25–П-35 на пакувальні П-15 марки пінополістиролу. 

² пінополістирольної плити завтовшки 100 мм коштує близько 100 грн. Загальна вартість робіт із утеплення − 300–400 грн/м² зовнішньої стіни.

 

Різновидом полістиролу є екструдований пінополістирол. Плити з такого матеріалу більш стійкі до механічних навантажень, мають незначну вагу, низьку горючість, що вигідно відрізняє їх від пінополістирольних плит. За займистістю екструдований пінополістирол відноситься до класу помірнозаймистих матеріалів, які не поширюють полум’я. Закриті комірки матеріалу  діаметром 0,1–0,2 мм забезпечують незначну гігроскопічність і високі теплозахисні характеристики; матеріал не підданий гниттю і нетоксичний; морозостійкий, довговічний, хімічно стійкий (за винятком органічних розчинників).

 

Використовується в умовах підвищеної вологості. Але при цьому матеріал зберігає інші недоліки пінополістиролу, такі, як низька паропроникність. Для утеплення стін застосовують спеціальні плити із шорсткою або вафельною зовнішньою поверхнею з можливістю подальшого нанесення штукатурки або інших облицювальних матеріалів. Ціна становить близько 150 грн/м². Загальна вартість робіт із утеплення екструдованим пінополістиролом   400 грн/м² зовнішньої стіни.

Плити з екструдованого пінополістиролу та з мінеральної вати є найбільш оптимальними для  утеплення зовнішніх стін, але вибір матеріалу для конкретної будівлі рекомендовано проводити відповідно до рекомендацій сертифікованих фахівців.

МЕТОД  УТЕПЛЕННЯ

ХАРАКТЕРИСТИКА

Метод скріпленої теплової
ізоляції

Теплоізоляційні плити прикрі­плю­ють до стіни спеціальним клеєм і дю­бе­лями, захи­щають їхню поверхню полімер­цемент­ними ком­пози­ціями, армо­ваною склосіткою і на­но­сять шар декоративної штука­турки. Кожен із шарів має добряче просохнути.

Між плитами практично не лиша­ється про­міжків. У результаті утво­рюється суцільна й рівномірна теп­лова оболон­ка.

Метод вентильова­них
фасадів

Вентильований фасад складається з конс­трукції кріплення захисного декоративного металевого або алюмінієвого лицювання, утеплю­вача, вітрозахисної плівки, фасад­ного лицювання плівки, фасадного лицю­вання.

Між зовнішньою огороджувальною конст­рукцією і стіною будівлі зали­шається вен­тильований повітряний прошарок, який за­безпечує вільний рух повітря. Це дозволяє стіні пос­тійно перебувати в сухому стані, унеможливлює утворення конден­сату і во­логи.

УВАГА!

1. При виборі систем утеплення повинні враховуватися всі шкідливі для здоров’я людини і безпеки  довкілля негативні властивості утеплювальних матеріалів. 

2. Майже всі утеплювачі (за винятком піноскла) мають такі фізико-механічні характеристики, які протягом експлуатації знижують ефективність теплової ізоляції зовнішніх стін будівлі. 

3. Утеплення зовнішніх стін суттєво впливає на загальне споживання теплової енергії у будинку лише за умови комплексної термомодернізації всього будинку, а саме: утеплення не лише стін, а й даху, перекриття над підвалом або підлоги на ґрунті, заміна вікон, реконструкція входу до будинку, облаштування ІТП, а також зменшення втрат теплоти на вентиляцію у будинку.