ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ. ЩО РОБИТИ І ДЕ ВЗЯТИ ГРОШІ?

Зростання тарифів змушує українців серйозно замислитися над питаннями енергозбереження та енергоефективності власного житла.

Оскільки впливати на тарифну політику ми не можемо, в наших силах хоча б навчитися витрачати менше. Як це зробити, не докладаючи додаткових фінансових зусиль? Як мінімум, менше споживати. Звикли лити воду під час купання та миття посуду – навчіться користуватися нею розумно. Досі не вимикаєте електроприлади з розеток – почніть уже сьогодні! Звільніть батареї від меблів та декору, встановіть короткі штори або жалюзі. Проте ці заходи надто локальні. Для досягнення більш суттєвих результатів у царині економії необхідно впроваджувати в будинках заходи з енергоефективності.

ЩО ТАКЕ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ?

Це використання меншої кількості енергії при організації належного рівня енергетичного комфорту в приміщенні та будівлі.

Як зробити будинок енергоефективним?

Для початку погляньмо на малюнок, який показує, де наші з вами “фортеці” втрачають найбільше тепла. Вражає, правда? Фактично, сплачуючи за опалення власної оселі, ми доплачуємо за обігрів вулиці.Що з цим робити?

Пропонуємо до вашої уваги найбільш пріоритетні енергоефективні заходи, які допоможуть знизити втрати тепла у будинку, а вам – заощадити.

ВСТАНОВЛЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ТЕПЛОВОГО ПУНКТУ (ІТП) ТА БАЛАНСУВАННЯ ВНУТРІШНЬОБУДИНКОВИХ МЕРЕЖ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ (для будинків із централізованим опаленням)

Що це дасть:
•    можливість регулювати кількість та градус гарячої води, що проходить через труби та батареї для забезпечення комфортної температури у приміщенні залежно від температури зовнішнього повітря;
•    належну якість води, яка не містить хвороботворних бактерій, не забруднює труби та батареї;
•    контроль за параметрами гарячої води на вході до системи опалення, відповідність її температури та тиску нормативам;
•    облік спожитої теплової енергії за допомогою лічильників;
•    економію до 50% тепла, якщо одночасно провести й утеплення будівлі.

Встановлення лічильників допомагає нам слідкувати за своїми витратами та сплачувати лише за спожиті ресурси.

УТЕПЛЕННЯ ФАСАДУ, ПОКРІВЛІ, ДАХОВОГО ПЕРЕКРИТТЯ ТА ПІДЛОГИ

Що важливо знати:
•    утеплення фасаду потрібно здійснювати лише повністю! Клаптикове (поквартирне) утеплення руйнує цілісність конструкції будинку. Таким чином зменшується термін його експлуатації;
•    утеплення стін необхідно проводити згідно з нормативними вимогами до  теплотехнічних характеристик зовнішніх огороджувальних конструкцій будинків (ДБН В.2.6-31:2006 "Теплова ізоляція будівель" зі зміною №1);
•    при виборі систем утеплення варто зважати на ті їхні властивості, які можуть бути шкідливими для довкілля та здоров’я людини. Для утеплення різних частин будинку потрібно обирати матеріал, оптимальний для конкретних умов експлуатації. Характеристики, на які треба звернути увагу: теплопровідність, густина, паропроникність, негорючість, водопоглинання, стійкість до зміни температур тощо;
•    при утепленні покриття необхідно враховувати вид його конструкції, його стан, а також наявність первинної теплової ізоляції;
•    утеплюючи перекриття над неопалювальними підвалами, потрібно пам’ятати, що існує висока ймовірність конденсації вологи з повітря між утеплювачем та підлогою. Це призводить до зволоження будівельних конструкцій із наступним погіршенням або втратою ними теплозахисних характеристик.

Клаптикове утеплення не можна вважати енергоефективним заходом, адже його встановлення не лише порушує норми, а й може завдати шкоду конструкціям будівлі та недовго прослужити. Натомість комплексне утеплення будинку дозволить майже вдвічі скоротити витрати на тепло.


РЕКОНСТРУКЦІЯ ВІКОН ТА ДВЕРЕЙ

При заміні вікон обов’язково потрібно зважати на належний рівень повітрообміну, адже нові вікна можуть загерметизувати приміщення та порушити режим його вентиляції.

Зменшити втрати тепла через вікна можна двома способами: або ущільнити ті, що вже є, або встановити нові, енергоощадні. У першому випадку втрати тепла зменшуються у 2–3 рази, при цьому зберігаються здорові параметри мікроклімату. Встановлення ж нових склопакетів додає тепла не лише за рахунок відсутності шпарин, а й завдяки спеціальному покриттю на склі, яке забезпечує проникність у приміщення сонячного випромінювання ззовні (пасивне опалення) і запобігає втратам теплоти зсередини. Загалом, ущільнення чи заміна вікон дозволить підвищити температуру в приміщенні на 4–5 °С. Втрати тепла можна також скоротити, якщо організувати тамбур, утеплити двері та встановити на них механічний доводчик.

Якщо у під’їзді ущільнити вікна та довести до ладу двері, то температура у квартирах (залежно від обсягу заходів) підвищиться на 2–3 градуси!

Неважкий для втілення, утім важливий для підвищення енергоефективності захід – встановлення енергоощадних (світлодіодних) ламп. Термін їхньої служби значно триваліший, а ваші витрати на освітлення зменшаться на 80-90%.

Що б ви не вирішили робити в першу чергу, пам’ятайте, що зволікати не можна. Очікування сьогодні збільшить ваші витрати на енергоефективні заходи у будинку в майбутньому.

Але після того, як ви дізнаєтесь про весь перелік заходів, які доцільно втілити у вашому будинку, у вас може виникнути запитання: “Де ж взяти гроші на всі ці енергоефективні задоволення”?

 

ДЕРЖАВНА ПІДТРИМКА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

Щоб стимулювати населення до впровадження енергоефективних заходів, Уряд запровадив  програму державної підтримки енергозбереження. Вона передбачає відшкодування частини суми кредитів,залучених на придбання енергоефективного обладнання та матеріалів (Дізнавайтеся більше на сайті Держенергоефективності: www.saee.gov.ua).

У партнерстві з Держенергоефективності, кредитування здійснюють такі державні банки: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк та Укрексімбанк.

Для того, щоб банк бачив у вас потенційного позичальника, та охоче працював з багатоквартирним будинком, вам потрібно створити юридичну особу - ОСББ.


КРЕДИТИ ЗА ДЕРЖАВНОЮ ПРОГРАМОЮ

ОЩАДБАНК кредитує ОСББ та ЖБК.
Вимоги до позичальника: строк існування ОСББ/ЖБК не обмежений; 2/3 співвласників будинку на загальних зборах проголосували «ЗА» виконання проекту за рахунок кредиту; позичальник не має судових позовів, а рівень надходження платежів – не менше 85%. Умови: термін – від 6 місяців до 5 років; максимальна сума кредиту – до 100% вартості проекту, але не більше ніж 42 тис. грн на одну квартиру; власний внесок відсутній; ставка – 18,5% - 18,8%; разова комісія – 1% від розміру кредиту/кредитного ліміту.

ОЩАДБАНК кредитує населення в рамках програми «Ощадний дім». Кредит може отримати кожен громадянин у віці від 18 років. Умови: термін – до 3 років; сума кредиту – від 1 до 50 тис. грн; початковий внесок – від 10%; ставка – 17,99%; разова комісія – 4,3%.

УКРГАЗБАНК кредитує ОСББ та ЖБК.
Вимоги до позичальника: 2/3 співвласників будинку на загальних зборах проголосували «ЗА» виконання проекту за рахунок кредиту. Умови: термін – до 10 років; сума кредиту – до 10 млн грн; ставка – 19,5% до 1 року, 20,5% – більше 1 року; разова комісія – 1,25% суми кредиту; власний внесок та необхідність страхування – відсутні; застава/іпотека – не вимагається.

УКРГАЗБАНК кредитує населення. Позичальником може бути кожен громадянин у віці від 21 до 65 років. Умови: термін – до 3 років; сума – від 1 тис. до 50 тис. грн; власний внесок – від 10%; ставка – до 17,5%; разова комісія – 4,3%.

ПРИВАТБАНК кредитує ОСББ та ЖБК.
Вимоги до позичальника: 2/3 співвласників будинку на загальних зборах проголосували «ЗА» виконання проекту за рахунок кредиту; відсутність судових позовів у ОСББ/ЖБК та його управителя; наявність поточного рахунку у Приватбанку. Умови: термін – до 36 місяців; сума – до 500 тис. грн; ставка – до 18%; початковий внесок відсутній; разова комісія – відсутня. Погашення кредиту здійснюється щомісяця рівними частинами протягом строку кредитування.

ПРИВАТБАНК кредитує населення.
Кредит може отримати кожен громадянин у віці від 18 до 65 років за наявності картки «Універсальна». Умови: термін кредитування до 24 місяців; сума – до 50 тис. грн; ставка – 0% – до 55 днів користування кредитом; разова комісія та  початковий внесок – відсутній.

УКРЕКСІМБАНК кредитує населення.
Кредит може отримати кожен громадянин у віці від 18 років. Умови: без застави: кредит від 5000 до 50000 грн, до 3 років, авансовий внесок від 10%, ставка 25%, без страхування, разова комісія – 3%; із заставою: ставка від 23,8%, термін – до 5 років, страхується заставне майно, сума кредиту – до 600 тис. грн., але визначається відповідно до платоспроможності та рівні забезпеченості позичальника, разова комісія – 1,2%. Дострокове погашення – без санкцій.


Серед інших джерел фінансування також варто сказати про:

1.  Власні кошти мешканців будинку, співвласників приміщень, ОСББ. Але ці кошти спочатку треба зібрати (а юридичних підстав для того, щоб зобов’язати мешканця будинку надати гроші нема), а потім і накопичити. При цьому не забувати про такий фактор, як інфляція.

2. Місцеве співфінансування з бюджету територіальної громади (на безповоротній основі). Цей варіант – для тих, хто готовий чекати довго і наполегливо, при цьому втрачаючи шанси, адже ймовірність тривалої дії такого джерела дуже низька.

3. Гранти міжнародних організацій. Як і попереднє джерело, це явище для ОСББ дуже рідкісне та не дає великої надії.

4. Договір із залученою стороною, зокрема енергосервісною компанією (ЕСКО). ЕСКО не просто виконує роботи в будинку, але й стає виконавцем/надавачем комунальної послуги з централізованого опалення в будинку. ЕСКО проводить енергоощадні заходи, внаслідок чого зменшується енергоспоживання, і за рахунок отриманої економії (тариф за послугу не переглядається) має можливість здійснити погашення кредиту. Цей перспективний механізм, на разі – на практиці майже не застосовується.

Більше інформації ви зможете знайти на сайті Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України www.saee.gov.ua та на нашому сайті www.merp.org.ua.