Призначення системи каналізації багатоквартирного будинку

Системи каналізації будівлі призначені для таких цілей:

 • безперебійного відведення стічних вод від санітарно-технічних приладів і пристроїв у зовнішню каналізаційну мережу;
 • відведення дощових стоків (дощова каналізація, як правило, в будівлях із пласким дахом). 

Зазвичай до системи каналізації належать: відвідні трубопроводи, стояки і випуски, прочистки, ревізії тощо.

Схема системи каналізації багатоквартирного будинку


ВАЖЛИВО! Схема каналізаційних мереж має бути наявною у складі пакету документів на кожен багатоквартирний будинок. Якщо така схема відсутня, її необхідно зробити самостійно.


Часом між співвласниками багатоквартирних житлових будинків та виконавцями послуг, які обслуговують внутрішньобудинкові та зовнішні водопровідно-каналізаційні мережі, виникають непорозуміння стосовно того, хто за що має відповідати.

Така ситуація спричинена необізнаністю споживачів щодо меж та зон балансового розмежування мереж. 

Але існують нормативні документи, в яких висвітлюються та чітко регламентуються ці питання.


Нормативні документи, що регламентують обслуговування каналізаційних мереж.

Основні документи, згідно з якими має здійснюватися обслуговування каналізаційних мереж:

1. Правила технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України.  Наказ Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.1995 р.,  №30 

2. Про затвердження Правил утримання  жилих будинків та прибудинкових територій.  Наказ Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р., №76 


Аналіз цих нормативних документів дозволяє зробити висновки, що межею внутрішньої системи каналізації визначено обріз труби випуску в першому від будівлі каналізаційному колодязі. 

Тобто якщо засмічення або пошкодження мереж утворюється до першого від будівлі каналізаційного колодязя, експлуатаційну відповідальність має нести ОСББ чи житлово-експлуатаційна організація.

Якщо засмічення або пошкодження мереж утворюється після першого від будівлі каналізаційного колодязя, експлуатаційну відповідальність несе комунальне підприємство водопостачання та водовідведення.  

Мережі, арматура на них, прилади та обладнання, які  розміщені в межах будинку, належать до внутрішньо будинкової системи і обслуговуються виконавцями послуги   з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.


Чому виникають проблеми з каналізацією?

Досить часто мешканці міст скаржаться на зношеність каналізаційних мереж, засмічення, затоплені підвали і приміщення. 

Ознаки збоїв в роботі системи каналізації: 

 • неприємні запахи в санвузлах та на кухні;
 • неприємні запахи з підвальних приміщень та підтікання;
 • погане відведення води;
 • поява свищів та підтікань.  

Затоплення підвалу стічними водами


Основні причини збоїв у роботі системи каналізації:
 

 • засмічення волоссям, шерстю тварин, які потрапляють у каналізаційні мережі, вони утворюють сітку, яка затримує завислі у воді частинки; 
 • розчинені у стоках, які надходять із кухонних мийок і посудомийних машин частинки жиру, що після охолодження стоку набувають тверду форму й осідають на стінах; 
 • потрапляння у стічні отвори великих предметів, які можуть закупорити каналізаційні труби;
 • несанкціоновані ремонти частин каналізаційної системи без дотримання нормативів щодо кутів нахилу чи діаметрів трубопроводів;
 • помилки в проектуванні системи;
 • збільшення кількості стоків порівняно з нормативним. 


Досвід свідчить, що основна кількість скарг пов’язана з необхідністю усунення механічних засмічень, які виникають в результаті неправильної експлуатації каналізаційних мереж.

На жаль, дехто з наших громадян чомусь не розуміє, що міська каналізаційна система – це не сміттєпровід.


У каналізацію категорично заборонено скидати:
 

 • засоби особистої гігієни;
 • ганчірки; рушники; 
 • м’які іграшки;
 • тверді побутові відходи;
 • будівельні матеріали тощо.


Саме ці предмети чомусь завжди "випадково" потрапляють до каналізації, внаслідок чого утворюються жорсткі механічні засмічення, які призводять до затоплень підвалів або квартир, що розташовані на перших поверхах житлових будинків.

Приклади механічних засмічень каналізаційної системи


Непоодинокість таких витоків та недостатня швидкість реагування на них виконавців послуг змушують мешканців перших поверхів самостійно втручатися в роботу системи водовідведення.

З метою уникнення підтоплень у подальшому, вони або припиняють водопостачання, перекриваючи засувки на водопровідних вводах, або відкривають кришки на ревізіях  каналізаційних трубопроводів у підвальних приміщеннях своїх будинків, призводячи до розгерметизації системи.

Відкрита кришка ревізії системи каналізації


Таке втручання стає причиною затоплення підвалів житлових будинків фекальними стоками і неприємного запаху в під’їздах.


Як позбутися проблем із каналізацією

1. Періодична ревізія та, за необхідності, прочистка  каналізаційних систем.

2. Заборона замуровування ревізійних отворів.

3. Застосування сіток на мийках, умивальниках, ваннах та душових, що затримують великі частки, волосся, шерсть тощо.

4. Вчасне усунення тріщин і підтікань, а за необхідності – заміна проблемних ділянок трубопроводів.


Каналізаційні колодязі за багато років експлуатації перебувають у не дуже доброму стані, але за умов належної роботи зовнішньої каналізаційної системи повинні виглядати так, як показано на рис.1.

У разі утворення механічного засмічення на мережі, каналізаційний колодязь виглядає приблизно таким чином - рис.2. При засміченні системи водовідведення в найліпшому випадку колодязь знаходиться на підпорі, в найгіршому – рідина виливається на тротуар, проїжджу частину або потрапляє в підвал житлового будинку в разі розгерметизації каналізаційних мереж. 

Рис.1 Чистий колодязь  Рис.2 Колодязь на підпорі

Необхідні дії з боку ОСББ

1. Укладання договору з компаніями, що мають аварійно-ремонтну та диспетчерську службу з обслуговування систем каналізації (як правило, цей договір поєднується з обслуговуванням мереж водопостачання та інших систем).

2. Інформування мешканців щодо правил користування системами каналізації та необхідності дотримання правил облаштування каналізаційних систем під час ремонтів у квартирах.

3. За наявності пошкоджень та/або виявлення ознак поганого функціонування системи  каналізації укладання договорів на її ремонт/прочищення/реконструкцію.


Цінуйте власне житло та використовуйте інженерні комунікації виключно за їх призначенням!