12 червня команда Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID) провела інформаційну зустріч для тих муніципалітетів, які виявили намір брати участь у конкурсному відборі міст-партнерів Проекту USAID. В рамках партнерства, Проект допоможе переможцям конкурсу з розробкою довгострокових планів розвитку теплових мереж та оптимізації системи централізованого теплопостачання. На заході детально обговорювалися питання, які стосуються заповнення заявок, умови та терміни подання, технічні та організаційні вимоги, критерії оцінки конкурсантів, надавалися відповіді на індивідуальні запитання. У заході взяли участь сімнадцять міст, включаючи обласні центри: Чернігів, Дніпро, Херсон, Хмельницький, Миколаїв, Полтава, Суми, Запоріжжя. 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проект USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID) проводить конкурсний відбір міст-партнерів для надання підтримки щодо розробки довгострокових планів розвитку теплових мереж та оптимізації системи централізованого теплопостачання (ТЦ).

Днями у Львові відбувся фестиваль «Дні Америки», активним учасником якого стала команда Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID). Разом із волонтерами ми організували роботу інформаційного кіоску, де всі охочі могли отримати консультації експертів Проекту USAID з питань енергозбереження, енергоефективності, створення ОСББ та ін. Для молодших учасників фестивалю команда Проекту USAID провела майстер-класи зі створення вітрячків та лабораторії з чистої енергії. У такий спосіб  діти дізнавались про альтернативні джерела енергії та їхнє значення для України.Фестиваль “Дні Америки” представив львів'янам та гостям міста американські фільми, музику, мистецтво, бізнес та програми Посольства США в Україні. Крім того, на відкритій сцені перед Оперним театром пройшли концерти музики в американському стилі та інформаційний ярмарок. Участь у заходах взяли Посол США Джеффрі Пайєтт та міський голова Львова Андрій Садовий.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Київ долучився до міст-партнерів Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» які затвердили План дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР). 17 травня депутати Київської міської ради підтримали схвалення ПДСЕР на період до 2020 року. Цей документ розроблено за підтримки Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID).

ПДСЕР є документом, розробленим підписантами Угоди мерів (провідна ініціатива Європейського Союзу, до якої входять місцеві та регіональні органи влади) для виконання добровільних зобов'язань щодо скорочення викидів CO2 до 2020 року щонайменше на 20%, що сприятиме розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя.

Наприкінці травня команда Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID) провела в Івано-Франківську дводенну конференцію «Відходи в енергію». Її учасниками стали понад 80 представників міських рад, громадських та міжнародних організацій, комунальний підприємств та екологічних об'єднань. Разом з експертами та спікерами конференції вони говорили про раціональне поводження з твердими побутовими відходами, використання звалищного газу на полігонах, а також про особливості спалювання твердих побутових відходів (ТПВ). У своєму виступі мер Івано-Франківська Роман Марцінків зазначив, що завдяки роботі експертів Проекту USAID місто на разі має проект щодо системи сортування та утилізації відходів, вироблення з них твердого палива та біогазу. Його реалізація дозволить щороку виробляти додатково 5 тис. МВт*год і при цьому забезпечити заміщення природного газу у розмірі 1,6 млн. м3.

Презентації спікерів: Baku's Waste-to-Energy plantControl Process GroupВидобування та  використання звалищного газу на полігонах ТПВ міст УкраїниДосвід роботи сміттєспалювального заводу «Енергія»ДПП як інструмент залучення інвестицій у сферу ЖКХЗаміщення вугілля альтернативним паливом з побутових відходів (RDF) в процесі виробництва цементу на ПАТ «Івано-Франківськцемент»,Особливості спалювання ТПВ в Україні, Перспективи використання ТПВ для генерації теплової енергії  в УкраїніПрактичні поради щодо вибору і застосування газових поршньових генераторних агрегатів на газі із полігонів ТПВСтворення системи заготівлі та переробки вторинних ресурсів в Україні, Використання енергетичного потенціалу твердих побутових відходів і осадів стічних водДержавна політика у сфері поводження з побутовими відходамиДосвід виготовлення RDF змішаних відходів в м. РівнеКлючові положення Директиви 1999/31/ЄС про захоронення відходів та особливості її імплементації в УкраїніКонцепція управління ТПВ в м. Івано-Франківськ.

14 вересня на відкритому засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) було затверджено пакет постанов про формування тарифів на принципах стимулюючого регулювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Всі документи розроблялися за активної участі експертів Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні" (Проект USAID). "Прийняття сьогоднішніх процедур та порядків тарифоутворення дозволить постачальникам послуг не тільки прозоро та своєчасно залучати необхідні інвестиції для оновлення та розвитку своєї інфраструктури (заміну застарілого обладнання, використання сучасних енергоефективних технологій, тощо). Це також дасть змогу українцям отримувати більш якісні комунальні послуги", – зазначила у своєму виступі на засіданні Діана Корсакайте, керівник Проекту USAID.

18 травня депутати Хмельницької міської ради затвердили План дій сталого енергетичного розвитку міста на 2016-2025 рр. (ПДСЕР). Документ складається з 60 проектів, які направлені на скорочення викидів СО2 майже на 26% (240 367 т/рік) від базового рівня (2010 р.). Загальна сума реалізації цих проектів складає 2 976 млн. грн. Серед них: проекти з термомодернізації, переходу на альтернативні джерела енергії у системах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, зовнішнього освітлення, а також удосконалення системи контролю транспорту. Консультанти Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» взяли активну участь у підготовці самого ПДСЕР та його стислого варіанту. Вони оновили план відповідно до міського бюджету на 2016 фінансовий рік, скорегували перелік запропонованих проектів, а також окреслили реалістичні строки їх реалізації.

Проект USAID включає чотири напрямки діяльності:

1.    Удосконалення регуляторної та правової бази;
2.    Залучення івестицій в енергоефективність і чисту енергію;
3.    Розвиток професійного потенціалу та поширення кращих практик;
4.    Стратегія низьковуглецевого розвитку України.


НАПРЯМОК 2

ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ ЕНЕРГЕТИЧНОГО ПЛАНУВАННЯ, ІНВЕСТИЦІЙ В ЕНЕРГООЩАДНІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА ВИКОРИСТАННЯ ВІДНОВЛЮВАНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГІЇ

Щоб охопити всі важливі сектори енергоспоживання та гармонізувати їх з енергетичним законодавством Європейського Союзу, Проект USAID надавав допомогу своїм містам-партнерам у:

Розробці або вдосконаленні Плану Дій Сталого Енергетичного Розвитку (ПДСЕР)

Запровадженні системи енергоменеджменту

Забезпеченні кредитних гарантій для реалізації інвестиційних проектів

Реалізації механізмів, що мобілізують інвестиції

 

НАШІ ДОСЯГНЕННЯ НА МУНІЦИПАЛЬНОМУ РІВНІ

Вінниця Дніпро

Запоріжжя

Івано-Франківськ Кам'янець-Подільський
Київ Краматорськ Кривий Ріг Луцьк Львів
Павлоград Рівне Суми Тернопіль Херсон
   
Хмельницький  Чернігів


МІСТА-ПАРТНЕРИ ПРОЕКТУ USAID

 

Днями команда Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа у Україні» (Проект USAID) взяла участь у виставці «Інформаційний ярмарок-2016». На заході були представлені понад 40 міжнародних проектів та організацій, що надають експерту та консультаційну допомогу профільним комітетам Верховної Ради України. Проект USAID розповсюдив серед депутатів, їх помічників та консультантів свої інформаційні матеріали з питань управління будинком, створення ОСББ, збереження енергоресурсів та ін. Крім того, експерти Проекту USAID говорили з відвідувачами виставки про важливість прийняття законопроектів про НКРЕКП, забезпечення комерційного обліку природного газу, тощо.

12 липня відбулася дискусія на тему: "Енергоефективність: як держава допомагає населенню?" за участі Діани Корсакайте, керівника Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID), Сергія Савчука, голови Держенергоефеективності, представників Асоціації енергоаудиторів України, Громадської мережі «ОРПОРА», Міжнародної фінансової корпорації, голів ОСББ з українських міст, та журналістів. Під час заходу п. Савчук представив результати національного дослідження ефективності Урядової програми підтримки реалізації енергоефективних заходів серед ОСББ, яке проводилося за підтримки Проекту USAID. Учасники заходу обговорювали питання державної політики з енергоефективності. Окрім того, присутні голови ОСББ з Луцька, Львова та Харкова розповіли про власний досвід впровадження енергоефективних заходів за рахунок кредитних коштів та механізм їхнього відшкодування.

«Ми дуже раді, що 98% опитаних зазначили, що мають позитивний досвід участі у цій програмі. І мені вкрай приємно зазначити, що це відбулось не без допомоги нашого проекту. Адже 20% опитаних сказали, що отримали інформацію про енергоефективні заходи та програму державної підтримки енергозбереження завдяки Ресурсним центрам підтримки ОСББ з питань чистої енергії, які на разі діють у 3 містах-партнерах», зазначила Діана Корсакайте.

Переглянути відео заходу можна тут.

Команда Проекту USAID підтримала проведення II Форуму енергоефективного партнерства «Енергосервіс: інвестиції в енергоефективність бюджетної сфери та переваги для житлових будівель». Учасниками заходу стали понад 600 представників міжнародних організацій, громадськості, ОСББ, зацікавлених міністерств і відомств, обласних, міських та районних адміністрацій. Ключовими темами обговорення стали національні та регіональні досягнення в енергоефективності житлового фонду, світові практики енергосервісу в реаліях України, а також підтримка міжнародних програм, які надають допомогу у впровадженні енергосервісу в Україні. Почесними гостями Форуму стали Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Генадій Зубко, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, керівники Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа і Україні» (Проект USAID), GIZIFCПід час офіційної церемонії відкриття форуму керівник Проекту USAID Діана Корсакайте, наголосила про важливість розвитку ЕСКО в Україні – одного з потенційно ефективних механізмів фінансування енергоефективних заходів, які вже довели свою успішність в США та країнах Європи.

Запрошуємо вас переглянути другий випуск інформаційного дайджесту «Нові можливості для інвестицій», який створюють експерти та команда Проекту «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID). Ми розповімо про енергоефективні проекти, які  нині розробляють муніципалітети міст-партнерів, яку консультаційну підтримку в процесі розробки технічної документації надають їм експерти Проекту USAID, а також про те, які можливості відкриваються для міст у разі залучення технічної допомоги та інвестицій у процес розвитку міської інфраструктури.

Завантажити дайжест можна тут.

Львів став другим містом, який продовжив цьогорічну естафету Днів сталої енергії у містах-партнерах Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID). Дуже символічною стала дата проведення заходу – 22 квітня – Міжнародний день Землі. Саме в цей день у всьому світі проходять найрізноманітніші заходи, які допомагають людям звернути увагу на екологічні проблеми та спробувати спільними зусиллями зберегти планету.

Цього дня команда Проекту USAID організували для відвідувачів львівського Парку культури ім.Б.Хмельницького роботу інформаційного кіоску. Тут можна було отримати тематичні брошури та поради експертів Проекту USAID щодо енергозбереження, утеплення своїх осель, встановлення енергоефективних вікон та ін. Малеча могла долучитись до наукових лабораторій із чистої енергії та майстер класів з виготовлення вітрячків. У такий спосіб волонтери та команда Проекту USAID розповідали дітям про відновлювальні джерела енергії. Також, експерти Проекту USAID стали членами журі та обирали переможців конкурсу з виготовлення енергоефективного обладнання з підручних матеріалів серед учнів 9-11 класів загальноосвітніх шкіл міста. Переможці отримали заохочувальні призи та сувеніри від Проекту USAID та Львівської міської ради.

23 червня у Києві за підтримки Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID) відбувся всеукраїнський форум під назвою «Фонд енергоефективності. Ключовий START-UP України». Учасниками заходу стали 700 осіб, серед яких топ-менеджери українських і міжнародних компаній, національні виробники енергоощадного обладнання та продукції, іноземні інвестори, представники міжнародних організацій та фінансових корпорацій. Форум став комунікаційною платформою для діалогу між владою, бізнесом, представниками ОСББ та міжнародними організаціями. Діана Корсакайте, директор Проекту USAID, взяла участь у дискусійній панелі форуму: «Звідки взяти гроші на реалізацію реформи? Монетизація субсидій, кредити, донорська допомога». У своєму виступі вона наголосила на необхідності створити необхідну нормативно-правову базу для впровадження комерційного обліку усіх без вийнятку комунальних послуг. Адже саме у такий спосіб можна буде стимулювати населення до впровадження енергоефективних заходів.

ПОСІБНИК З МУНІЦИПАЛЬНОГО ЕНЕРГЕТИЧНОГО
МЕНЕДЖМЕНТУ

ПРО ПОСІБНИК

 

ПОСІБНИК З ПІДГОТОВКИ ПРОЕКТНИХ ПРОПОЗИЦІЙ З ЧИСТОЇ ЕНЕРГІЇ

ПРО ПОСІБНИК

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ З ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ ІЗ РОЗГЛЯДУ ПЛАНІВ ДІЙ ЗІ СТАЛОГО ЕНЕРГЕТИЧНОГО РОЗВИТКУ МІСТА

ПРО ПОСІБНИК

 

ПОСІБНИК З ПІДГОТОВКИ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ ПРОЕКТІВ ЗАМІЩЕННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ БІОМАСОЮ ПРИ ВИРОБНИЦТВІ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ В УКРАЇНІ

ПРО ПОСІБНИК

КЕРІВНИЦТВО З ВІДБОРУ ПРОЕКТНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
УКРАЇНИ

ПРО ПОСІБНИК

 

ПОСІБНИК ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ РОБОТИ В РОЗРАХУНКОВІЙ ПРОГРАМІ PRAIP: PROGRAM FOR RANKING AND ANALYSIS OF INVESTMENT PROJECTS

ПРО ПОСІБНИК

ПОРАДНИК ДЛЯ ОРГАНІЗАТОРІВ
МІСЬКИХ ДНІВ СТАЛОЇ ЕНЕРГІЇ
  КАТАЛОГ КРЕДИТНИХ, ГРАНТОВИХ ПРОГРАМ МІЖНАРОДНОЇ ТЕХНІЧНОЇ ДОПОМОГИ У СФЕРІ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ

ПРО ПОСІБНИК

 

ПРО ПОСІБНИК

   
ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ,
ЗАМОВЛЯЮЧИ ЕНЕРГОАУДИТ

ПРО ПОСІБНИК

   

ЗАХОДИ З УТЕПЛЕННЯ

АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА

ОСББ: ПОРАДИ ТА МОЖЛИВОСТІ

Середина червня стала дуже «гарячою» для міст-партнерів Проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» (Проект USAID), і мова тут не тільки про погоду. Так, в ці дні в Україні проходив Європейський тиждень сталої енергії. Серед міст-партнерів Проекту USAID до його святкування долучились Вінниця, Луцьк, Запоріжжя та Суми. За нашої підтримки у цих містах пройшли еко-квести, тематичні конференції та круглі столи, вело-пробіги, брейн-ринги, конкурси малюнків на асфальті та ще безліч «енергоефективних» активностей. Крім того, у Вінниці та Луцьку команда Проекту USAID встановила на головних площах свої інформаційні кіоски. Тут городяни могли отримати консультації експертів Проекту USAID та брошури з питань енергозбереження, утеплення своїх осель, встановлення енергоефективних вікон, створення ОСББ та ін. Школярі долучились до наукових лабораторій із чистої енергії, а найменші мешканці разом з батьками та волонтерами створювали власними руками вітрячки. 

 
Henkel REHAU Danfoss